مروری بر فاجه هیسل

خبرنگار: مدیر

به گزارش کانون رسمی هواداران باشگاه یوونتوس – پس از افتتاح پارک قربانیان هیسل از طرف باشگاه یوونتوس، این حادثه را با هم مرور خواهیم کرد.

سال ۱۹۸۴ پس از شکست آاس رم مقابل لیورپول، هواداران رمی به سمت طرفداران تیم انگلیسی حمله کردند و از آن به بعد کینه‌ای خونین بین ایتالیایی‌ها و انگلیسی‌ها بوجود آمد.

۲۹ می سال ۱۹۸۵، هیسل – بلژیک میزبان فینال جام باشگاه های اروپا بود. قهرمان سال قبل و قهرمان جام در جام اروپا به مصاف هم رفتند. یک طرف باب جو فاگان و کنی دالگلیش، طرفی دیگر تراپاتونی و پلاتینی … قرار بود نمایش زیبایی ببینیم، جنگ میان ستارگان فوتبال و مربیان نامدار. اما چیزی که دیدیم ماورای آن بود!

هولیگان های لیورپول فنس ها را پاره کردند و به جایگاه خانوادگی هواداران یووه حمله کردند. پدران و مادرانی که به همراه فرزاندانشان آماده پیروزی تیمشان بودند، ناگهان غرق در ترس و خون شدند. ترس از مستی آنها… ترس از صدمات جدی عزیزانشان… به این فکر می کردند که چرا این اتفاق افتاد؟ چرا زن و فرزندم را به اینجا آوردم؟ جای آنها در خانه بود نه وسط این آشوب.

یوونتوسی ها به سمت دیوار های کناری نقطه کرنر عقب نشینی کردند. سنگینی در آن جایگاه پیش بینی نشده بود و ناگهان دیوار ها فرو ریخت. مردمی که آن پایین نشسته بودند، زیر آوار له شدند. ۳۹ نفر کشته شدند که در این بین یک هوادار لیورپولی و الباقی یوونتوسی بود. فاجعه رخ داده بود… الکل کار خودش را کرده بود…

باشگاه یوونتوس نمیخواست بازی را ادامه دهد و خواهان ادای احترام به از دست رفتگان این آشوب بود. اما یوفا قاطعانه تصمیم به ادامه بازی گرفت. دستوری که صادر شد تا شرایط بدتر از این نشود. در چنین شرایطی دو تیم به مصاف هم رفتند. نود دقیقه بعد یوونتوس با تک گل میشل پلاتینی پیروز شده بود، کسی خوشحال نبود. حتی برای گرفتن جام هم در زمین نماندند. جام را در رختکن به آن ها دادند… هیچ چیز نمی توانست آن ها را آرام کند.

پس از آن حادثه یوفا فعالیت تمامی باشگاه‌های انگلیسی را از همه رقابت‌های اروپایی به حالت تعلیق نامحدود درآورد (در سال ۱۹۹۰ این ممنوعیت برداشته شد). پس از آن یوفا از این حادثه به عنوان “روز تاریک در تاریخ مسابقات یوفا” نام برد. در سال ۱۹۹۵ ورزشگاه هیسل تخریب شد و استادیوم “پادشاه بودوئین” در این مکان ساخته شد.

بعد ها سران لیورپول از باشگاه یوونتوس دلجویی کرد و برای قربانیان آن حادثه طلب آرامش کرد و از بازماندگان نیز معذرت خواهی کرد. این باشگاه به احترام کشته های هیسل مشعلی بر افروخته به پرچم خود افزود.