داستان های سیاه و سفید: عجب کامبکی!

خبرنگار: الناز لرکی

کجا میتوانید قهرمانی از دست رفته را پیدا کنید؟ درسته، در فصل ۲۰۱۵/۱۶!

لیگ شامل چند موقعیت تعیین کننده است؟ برای پاسخ به این سؤال، علیرغم تحلیل های  انتقادی، هیچ عنصر عینی وجود ندارد. اگر این درست است که هر مسابقه سه امتیاز ارزش دارد – حداقل در محاسبات ریاضی اینگونه است – پس همه ی مسابقات به یک اندازه مهم هستند. با این حال، فاکتورهای بسیاری وجود دارند که بیشتر از بقیه مداخله می کنند. به خاطر همین پیشنهاد ما سفری به گذشته ی نزدیک است، به فصل ۲۰۱۵/۱۶، پنجمین اسکودتوی ما از هشتمین اسکودتوی پیاپی.

به گزارش کانون رسمی هواداران باشگاه یوونتوس –  هیچ چیز بیشتر از تجربه ی موقعیت های مهم در آن دوران که باعث شد یوونتوس پس از ۱۵ پیروزی پیاپی از ناپولی پیشی بگیرد، نیست. از لحاظ آماری این یک شاهکار محسوب می شود: ۴۵ امتیاز از ۴۵ امتیاز موجود.در آن کامبک فوق العاده، که ما بانوی پیر را دیدیم که رقیبان خود را یکی پس از دیگری پشت سر میگذارد. حداقل ۵ لحظه ی تاثیرگذار وجود دارد که پیامد آن قهرمانی در لیگ است.

اولین ضربه (دبل)

شکست مقابل ساسولو که باعث شد تیم در مکان دوازدهم جدول قرار بگیرد، پایه و اساس رستگاری در مقابل تورینو بود که سبب پیروزی تیم در دربی شد. این پیروزی بلافاصله در جدول رده بندی اثر گذار بود، کاهش فاصله با صدر جدول و جا به جایی از مکان ۱۱ به ۹: همچنان در لبه ی پرتگاه قرار داشت، اما این یک هشدار برای بقیه بود. اما چه اتفاقی می افتاد اگر بوفون ضربه سر گلیک را، زمانی که بازی ۱ – ۱ بود، مهار نمی کرد؟ اگر، که نیم ساعت پایانی بازی یووه ایی ها متوجه ضعف خود شدند، قدرت این را داشتند که خود را از این کابوس خارج کننذ؟ احتمالا در آلبوم خاطرات ما، مهار جیجی بوفون در مقایسه با جشن خوان در پیش زمینه قرار میگیرد، فقط به خاطر اینکه او گل پیرلو را در دربی قبلی در ۴ ثانیه ی پیش از پایان رسیدن مسابقه تکرار کرد. اما برای دستیابی به هدفی مانند اسکودتو، آن لحظه اساسی بود تا ماشین یوونتوس را دوباره راه اندازی کند.

همین مسئله را می توان برای دو موقعیت دیگر در نیم فصل پایانی نیز گفت. اولین مورد به خوبی شناخته شده است زیرا به خوبی توسط آلگری به تصویر کشیده شده است.

دومین مورد هم مهم است اما کمتر مورد استقبال قرار میگیرد و این با مداخله ی کیلینی در بازی مقابل سمپدوریا همراه بود که نتیجه ی آن ۲-۱ شد: در آخرین لحظات مسابقه با حفاظت از سه امتیاز ارشمند، او به جیجی بوفون کمک کرد تا رکورد خود را نیز حفظ کند.از آن جا بود که استحکام دفاعی به صورت مطلق در بازی های یووه آغاز شد.

ما نمی دانیم که برخورد مستقیم یوونتوس و ناپولی در به دست آمدن آن ۱۵ پیروزی پیاپی تعیین کننده بوده است یا نه. اما با کسب ۳۹ امتیاز از ۱۳ مسابقه، دشوار است که بخواهیم سنگینی و حجم یک مسابقه را در نظر بگیریم. واقعیت هنوز هم باقی مانده است اگرچه در آن بازی حداقل دو “درب” وجود داشت که بخشی از سرنوشت مسابقه را شامل می شد، علاوه بر گل خیره کننده سیمون زازا که خط امتیازات را به ۱-۰ تغییر داد: نجات دروازه توسط بونوچی روی حرکت هیگواین در نیمه ی اول که یوونتوس را از گل خوردن در امان نگه داشت و ورود الکس ساندرو به جای دیبالا در دقیقه ۸۶، که این بازیکن برزیلی بخشی از به ثمر رسیدن گلی بود که دو دقیقه بعد به ثمر رسید بود.