خوش آمدی وستون!

خبرنگار: الناز لرکی

وستون مک کنی رسما بازیکن جدید بیانکونری شد. این هافبک ۲۲ ساله با انتقال به بیانکونری از هدیه ی تولدش با کمی تاخیر لذت می برد. او اولین بازیکن آمریکایی خواهد بود که پیراهن یوونتوس را بر تن می کند.

توافق با شالکه برای جذب وستون مک کنی

تورین ۲۹ آگوست ۲۰۲۰ (۸ شهریور ۹۹)، باشگاه یوونتوس اعلام کرد که برای مالکیت موقت این بازیکن تا ۳۱ جون ۲۰۲۱ با باشگاه شالکه به توافق رسیده است، قرارداد مک کنی با در نظر گرفتن رقم ۴٫۵ میلیون یورو نهایی شد.

به گزارش باشگاه طرفداران رسمی یوونتوس – جزییات بیشتر این قرارداد به شرح زیر میباشد:

– تعهد یوونتوس برای دائمی کردن قرارداد این بازیکن، به دستیابی به اهداف خاص ورزشی تا پایان فصل ۲۰۲۰/۲۱ می باشد.

– در صورت عدم دستیابی به اهداف مشخص شده، یوونتوس این حق را دارد تا مالکیت این بازیکن را نهایی کند.

در هر دو مورد رقم ۱۸٫۵ میلیون یورو برای قرارداد نهایی در نظر گرفته شده که قابل پرداخت در سه سال می باشد؛ که ممکن است این رقم با دستیابی به اهداف ورزشی در مدت قرارداد این بازیکن، تا ۷ میلیون یورو دیگر افزایش یابد.

حرفه ی او

او در لیتل الم در تگزاس متولد شده و پیش از رفتن به باشگاه شالکه در سال ۲۰۱۶ در رده ی جوانان باشگاه دالاس بازی می کرد، همچنین او بخشی از دوران کودکی خود را در آلمان سپری کرده است. او اولین بار در می ۲۰۱۷ در سن ۱۸ سالگی برای شالکه به میدان رفت. فصل بعد او ۲۵ مرتبه در لیگ و جام حذفی برای این تیم بازی کرد، او با عملکرد برجسته ی خود برای اولین بار به تیم ملی فوتبال مردان آمریکا دعوت شد. مک کنی برای اولین بازی خود در تیم ملی رویا داشت و با بازی خارج از خانه مقابل پرتغال کار خود را آغاز کرد و در این بازی پس از گذشتن از آخرین مدافع با پای راست خود موفق به گل زنی می شود. این اولین گل وی از شش گلی است که با پیراهن ایالات متحده به ثمر رسانده است.

در فصل های بعدی مک کنی به بازیکن همیشگی تیم تبدیل شد که بازی های خود را افزایش داد و در ۹۱ بازی حضور یافت و ۵ گل به ثمر رساند که یکی از آنها گل دیرهنگام وی در چمپیونزلیگ بود که سبب پیروزی تیم شد. در فصل ۲۰۱۸/۱۹ در یک بازی خارج از خانه مقابل لوکوموتیو او در دقیقه ی ۸۸ بازی موفق به واکنش به یک ضربه ی کرنر شد.

مشخصه های او

مک کنی شخصیت برجسته ایی دارد: از این گدشته، برای بازیکنی که تنها با ۲۰ سال سن بازوبند کاپیتانی تیم ملی خود را پوشیده باشد، نمیتواند غیر از این باشد. همچنین به این دلیل است و نتها بخاطر اهداف تاکتیکی، که سازگاری وی توضیح داده شده است. مک کنی در آلمان با شالکه، در موقعیت های متفاوتی بازی کرده است ؛ اگرچه ایده آل او به عنوان هافبک مرکزی یا بازیکن مقابل دفاع است، همچنین وقتی از او خواسته شد او در موقعیت های متفاوت دفاعی بازی کرده است. این جوان آمریکایی با ۱۸۵ بلندی قامت که با اراده ی عظیم خود شناخته شده است میتواند با پویایی همیشگی خود و تعداد بالای بازدریافت توپ این را بیان کند.

آمار او

مک کنی یکی از ۵ بازیکنی است که در ۱۹۹۸ متولد شده و تا اکنون حضور ۵٫۰۰۰ دقیقه درون زمین در بوندس لیگا را پشت سر گذاشته است.

در دو فصل اخیر او جوان ترین بازیکن شالکه بود که بیشترین تعداد پاس گل (۴) را داشته است.

به همراه دنیل کالیجوری، او پر استفاده ترین هافبک شالکه (۲۸ بازی) می باشد.

مهم است که به تعداد توپ های بازیافتی وی توجه کنیم، ۱۷۵ تا در فصل ۲۰۱۹/۲۰ بوندسلیگا: هیچکدام از هافبک های شالکه عملکردی بهتر از او نداشته اند.