سال ۲۰۲۰ یک سال بی سابقه است. برای جهان و اقتصاد آن، و به تبع آن برای فوتبال.

به گزارش باشگاه رسمی طرفداران یوونتوس ایران – امروز، به مناسبت بیست و چهارمین دوره مجمع عمومی انجمن باشگاه‌های اروپا، آندره آ آنیلی که رئیس‌ این اتحایه است، اوضاع فوتبال اروپا را به تصویر کشیده ‌است.

مفتخرم که رقابت ها را به پایان رسانده ایم

“ما تنها می توانیم مفتخر به این باشیم که رقابت های داخلی و بین المللی در اروپا را به پایان رسانده ایم و من به تیم هایی که برنده ی لیگ قهرمانان و لیگ اروپا شده اند، بایرن مونیخ و سویا تبریک می گویم همچنین به المپیک لیون و رئال مادرید که به ترتیب برنده ی لیگ قهرمانان بانوان و لیگ جوانان شدند.”

آنیلی در طول مصاحبه با روزنامه نگاران اروپایی بیان کرد: “ما آگاه هستیم که میزان کارهای انجام شده به منظور به اتمام رساندن همه ی موارد بوده و ما به این مفتخریم. فصل قبل یکی از سخت ترین فصل ها در حوزه کا رما بود و پیچیدگی‌هایی این بیماری همه‌گیر در تمام جنبه‌های زندگی ما ایجاد کرده ‌است. چیزی که مد نظر من است، این است که ریسک کارآفرینی بر روی شانه های باشگاه ها سنگینی کرده است. ما در یک چهارچوب اقتصاد کلان در حال حرکت هستیم که درسطح جهانی در حال گره خوردن است بنابراین، ما باید متوجه این شویم در حال حاضر در چه جایگاهی هستیم. ما در حال تحلیل عواقب ناشی از همه گیری این بیماری هستیم که موردی مهم در هر شرکت و صنعت می باشد؛ ما در اکتبر دیدگاه اولیه ای درباره ی اینکه در دنیای فوتبال چه می گذرد خواهیم داشت، زمانی که اکثریت باشگاه ها موارد مالیشان را انتشار خواهند کرد؛ وضعیت در پاییز ۲۰۲۱ قطعی تر خواهد شد.”

حال و آینده ی نزدیک

” ما هنوز تصویر روشنی از این که چگونه قانون گذاران و فرمانداران چشم‌انداز روشنی را ایجاد خواهند کرد که ما باید در آن حرکت کنیم نداریم. هر عملی که سلامت عموم را تضمین می کند مورد حمایت ما قرار خواهد گرفت چرا که این مهم ترین چیز است. این را در حالی می گویم که ما هنوز نمی دانیم فصل ۲۰۲۰/۲۰۲۱ قرار است چگونه آغاز شود. امید است که در سطحی کلی رفته رفته هواداران را به استادیوم باز گردانیم. یک استادیوم خالی چیزی نیست که ما بخواهیم آن را ببینیم؛ بازی بدون تماشاچی و با حضور آن تفاوتی شگرف دارد.”

“درآمد حاصل از بلیت فروشی کاملا از بین رفته، حتی تبلیغات رسانه ای در سطح ملی و بین المللی هم در تنگنا قرار گرفته است. ما می‌توانیم کاهش ۴ میلیارد یورویی را در دو سال آینده تخمین بزنیم، و به گفته فیفا، ۹۰% از این زیان‌ها باشگاه ها را تحت ‌تاثیر قرار خواهد داد. ارزیابی ها نشان می دهند که ارزش کلی بازار ۳۰-۲۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد و این نشان می دهد که چقدر پول کمتری در گردش می باشد. ما باید بسیار مواظب نحوه ی مدیریت فصل های جاری باشیم.”

داخل و بیرون زمین بازی

“وضعیت باید از دو طرف تجزیه و تحلیل شود:‌ داخل و بیرون از زمین بازی. عاملان به این گونه خواهند بود که در یک سو، ورزشکاران و کارکنان و در سوی دیگر، مدیران هستند که باشگاه ها را جلو می برند. چالشی دشوار خواهد بود، ما مجبور خواهیم شد که روش اداره کردن را تغییر دهیم و روی زیر ساخت ها، دستمزد های بازیکنان و بخش های جوانان تمرکز کنیم. من با افکار چفرین، رئیس یوفا موافق هستم که ادعا می کند شرایط به تدریج به حالت عادی باز خواهد گشت. در همین حال،‌ ما باید با وضعیت اخیر مواجه شویم.”

برگزاری یک گفتگو میان باشگاه ها

“برگزاری یک گفتگو میان خودمان در اسرع وقت از اهمیت های بالایی برخوردار می باشد زیرا آثار این بحران بسیار عمیق خواهد بود. باشگاه ها نیاز خواهند داشت که با هم همکاری کنند تا یک موقعیت مشترک را با سهامداران ما ارتقا دهند و با یک صدای واحد صحبت کنند. ما باید مطمئن شویم که همه باشگاه‌ها می‌توانند به مسیر خود ادامه دهند.”