تاریخچه و حقایق جذاب حریفان یوونتوس

خبرنگار: سجاد عبداللهی

بارسلونا ، دیناموکیف و فرانس واروش سه حریف یوونتوس در مرحله گروهی لیگ قهرمانان هستند.

به گزارش باشگاه رسمی طرفداران یوونتوس ایران – تاریخچه و حقایق جذاب در مورد حریفان یوونتوس در زیر شرح داده شده است.

تاریخچه و حقایق جذاب حریفان یوونتوس

تقابل های گذشته

یوونتوس در برابر بارسلونا رقابتی تاریخی است. همه چیز از فصل ۱۹۷۰/۱۹۷۱ شروع شد که یوونتوس در هر دو بازی با نتیجه ۲-۱ به برتری رسید. بازی های بسیاری بین این دو باشگاه در جام در جام اروپا و لیگ قهرمانان انجام شده که برخی از مهم ترین های آن ها از دید یوونتوس شامل پیروزی در نیوکمپ در سال ۲۰۰۳ که مارچلو زالایتا آن گل حساس را در وقت های اضافه به ثمر رساند و برتری سه بر صفر در تورین در نیمه نهایی سال ۲۰۱۷ که با دبل دیبالا و گل جورجیو کیلینی همراه بود، می باشند و البته بازی دیگری که به سرعت به ذهن می رسد فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۵ در برلین است. آخرین بازی­ای که آندره آ پیرلو پس از ۱۶۴ بازی برای یووه انجام داد.

یوونتوس در لیگ قهرمانان بارها با دیناموکیف نیز روبرو شده است. در اولین رویارویی در سال ۱۹۹۸ اوکراینی ها توانستند یک امتیاز از یووه بگیرند اما در بازی برگشت با برتری ۴-۱ با هتریک پیپو اینزاگی و گل الساندرو دلپیرو، یووه کاری بیش از جبران بازی رفت انجام داد. پنج سال بعد بار دیگر دو تیم در مرحله گروهی برابر هم قرار گرفتند که یوونتوس در هر دو بازی با نتایج ۵ بر صفر و ۲-۱ به برتری رسید.

یوونتوس ۷ بار در مقابل فرانس واروش قرار گرفته اما همگی این دیدار ها در رقابت هایی بوده که اکنون وجود ندارند. بین سال های ۱۹۳۲ تا ۱۹۶۵ دو بار در جام اروپای مرکزی، دو بار در میتروپا کاپ و یک بار در جام شهر های اروپا. بیانکونری از فصل ۱۹۷۹/۱۹۸۰ که به مصاف دیوری ای‌تی‌او در جام برندگان اروپا که این رقابت ها نیز اکنون وجود ندارد رفت دیگر با حریفی از مجارستان روبرو نشده است.

تاریخچه و حقایق جذاب حریفان یوونتوس

بازیکنان کلیدی

پس از عدم موفقیت در کسب جام در فصل ۲۰۱۹/۲۰۲۰ این تابستان با تغییرات بسیاری در بارسلونا همراه بوده است. سر مربی جدیدی به نام رونالد کومان هدایت این باشگاه را به عهده گرفته که میراث غنی هلندی ها در این تیم را ادامه می دهد. با توجه به استفاده از آرایش ۱-۳-۲-۴ که پیش از این به ندرت در نیوکمپ استفاده شده (مشخص نیست که آیا از این پس این آرایش اصلی تیم خواهد بود یا نه)، تاکتیک های جدیدی در این تیم استفاده می شوند و بازیکنی جدید در خط میانی حضور دارد که او کسی نیست جز میرالم پیانیچ. دیگر بازیکن سابق یوونتوس در ترکیب بارسلونا نتو است. این قرعه کشی همچنین به این معنا است که رقبای همیشگی یعنی کریستیانو رونالدو و لیونل مسی نیز دوباره با یکدیگر روبرو می شوند در حالی که پیش از این در پنج دیدار دیگر در لیگ قهرمانان اروپا در برابر یکدیگر قرار گرفته اند.

سر مربی رومانیایی دیناموکیف میرسیا لوچسکو با سابقه ی هدایت پیزا، برشا ( که در آن جا به پرورش پیرلوی جوان کمک کرد)، رجیانا و اینتر چهره ی آشنایی برای بسیاری از هواداران فوتبال ایتالیا است. بازیکنان اوکراینی متعددی در ترکیب دینامو حضور دارند و این تیم فقط از ۶ بازیکن خارجی در کنار استعدادهای بومی خود استفاده می کند.

فرانس واروش در هر دو فصل گذشته فاتح لیگ مجارستان شده و به عنوان پرافتخار ترین تیم مجارستان به این دوره رقابت های چمپیونز لیگ آمده است. سرمربی این تیم سرجی رِبرُو است که تیمی عمدتا شامل بازیکنان خارجی و تنها پنج بازیکن مجارستانی را هدایت می کند.

تاریخچه و حقایق جذاب حریفان یوونتوس

وضعیت اخیر باشگاه ها

بارسلونا فقط یک بازی در این فصل لالیگا انجام داده که با پیروزی خانگی رضایت بخش چهار بر صفر در برابر ویارئال به پایان رسید که هر چهار گل در نیمه اول بازی به ثمر رسیدند. (دبل آنسو فاتی، تک گل لئو مسی و گل به خودی پائو تورس).

دیناموکیف پس از عبور از مراحل مقدماتی جواز حضور در مرحله گروهی فصل ۲۰۲۰/۲۰۲۱ لیگ قهرمانان را کسب کرده است که در این مراحل آن ها ابتدا حریف هلندی خود آزد آلکمار و تیم بلژیکی خنت را شکست دادند. در لیگ اوکراین دیناموکیف با سه پیروزی و یک تساوی از چهار بازی نخست در کنار وورسکلا پولتاوا در صدر جدول قرار دارد.

فرانس واروش با دو پیروزی، یک تساوی و یک بازی کمتر نسبت به دو تیم بالاتر از خود در رده ی چهارم جدول رده بندی  لیگ مجارستان قرار دارد. آن ها همچنین در مقطع ابتدایی فصل بهترین آمار دفاعی لیگ را به خود اختصاص داده اند. این تیم با برتری مقابل تیم سوئدی دیورگاردن، غول های اسکاتلندی سلتیک و تیم نروژی مولده در مراحل مقدماتی به مرحله گروهی رسیده است. یک تساوی ۳-۳ خارج از خانه و تساوی ۰-۰ خانگی برای صعود فرانس واروش به بالاترین سطح رقابت های باشگاهی اروپا پس از سال ها انتظار کافی بود.