استفاده از زبان اشاره در موزه یوونتوس

خبرنگار: سجاد عبداللهی

در پایان ماه سپتامبر یوونتوس مسیری را برای کسانی که مشکل شنوایی دارند راه اندازی کرد. ابتکاری که سبب همکاری نزدیک یوونتوس با سازمان ملی ناشنوایان ایتالیا Piedmont Regional Committee و شرکت تعاونی “Segni di Integrazione ” در جهت ترجمه محتوای موزه به زبان اشاره ایتالیایی شد.

به گزارش باشگاه رسمی طرفداران یوونتوس ایران – به لطف کمک تعدادی از دانشجویان ناشنوا، ۱۱ کد QR تولید و بر روی دیوارهای موزه قرار گرفته است که بازدیدکنندگان را در طول بازدید با ویدیو هایی که به زبان اشاره تهیه شده و از طریق گوشی های هوشمند قابل تماشا هستند همراهی می کند.

امروز در موزه یوونتوس بازدید صورت گرفت و تعداد زیادی از افرادی که مشکل شنوایی دارند در طول روز این مسیر جدید را امتحان کردند. ابتکاری که موزه یوونتوس را به موزه ای منحصر به فرد هم در ایتالیا و هم در اروپا تبدیل می کند. صبح امروز رئیس موزه یوونتوس پائولو گاریمبرتی از رئیس سازمان ملی ENS جوزپ پتروچی و رئیس کمیته منطقه ای ENS Piedmont آنتونیو یوزو استقبال کرد.

پتروچی گفت: “بازدید از موزه ی یوونتوس و این که می دانم که می توانم با استفاده از زبان خودم این کار را انجام دهم سبب می شود که احساس کنم در خانه هستم. امروز احساس آزادی دارم و حس می کنم جایی قرار دارم که برای ارتباط برقرار کردن به خودم متکی هستم و همه چیز برای کسانی که مشکل شنوایی دارند تنظیم شده است. من از کاری که اینجا انجام گرفته بسیار راضی هستم. پیراهنی که من به عنوان هدیه دریافت کردم ارزشی فراتر از نماد ورزشی دارد. امروز از دریافت این پیراهن همزمان با اتفاق خوب برداشته شدن موانع ارتباطی، بسیار خوشحال و مفتخر هستم. این موزه تنها موزه در ایتالیا و اروپا است که چنین مسیری را دارد. این روش دسترسی زبانی نام دارد و من می توانم با قاطعیت بگویم که این همان چیزی است که توسط سازمان ملل برای حق هر فرد در استفاده از زبان مادری خود، زبانی که دوست دارد و با آن شناخته می شود پیش بینی شده است.  زبان فوتبال و به طور کلی ورزش همواره همه ی زبان ها را متحد کرده است. ایده این پروژه از یک طرح ابتکاری ملی به نام موزه های قابل دسترسی برای افراد ناشنوا الگو برداری شده است. من از موزه یوونتوس برای قبول این چالش و فرصت دادن به تیمی از جوانان ناشنوا برای پیشقدم شدن در این کار تشکر می کنم. پیشرفت جوانانی که مشکل شنوایی دارند، آمادگی و تجربه های آن ها تضمینی برای آینده ما و یک فرصت عالی است.”