صحبت آنیلی با رسانه ها پس از جلسه سهام داران

خبرنگار: سجاد عبداللهی

مانند هر سال، رئیس باشگاه آندره آ آنیلی با خبرنگاران در پایان نشست سالانه سهام داران ورزشگاه آلیانز دیدار کرد.

به گزارش باشگاه رسمی طرفداران یوونتوس ایران – امسال این ملاقات برای رعایت پروتکل ها و قوانین مربوط به جلوگیری از گسترش ویروس همه گیر کرونا به صورت مجازی برگزار شد و آنیلی برای تمام کسانی که تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته و کادر درمان که از خودگذشتگی می کنند آرزوی موفقیت کرد.

رئیس باشگاه در این ملاقات با رسانه ها به مجموعه ای از موضوعات پرداخت. از مرور فصل گذشته تا ارزیابی آینده، توضیح شکل جدید سازمانی باشگاه و هدف گذاری برای اقدامات آینده.

شرح گفته های او به صورت زیر است:

سالی تلخ و شیرین

“سالی که گذشت را تنها می توان تلخ و شیرین توصیف کنم هم در زمین و هم خارج از زمین فوتبال، زیرا ما برخی نتایج فوق العاده را به دست آوردیم اما همچنین با برخی اتفاقات نا امید کننده و غیر منتظره روبرو شدیم.”

“در ژانویه ما با سه هدف اصلی سرانه را به مقدار ۳۰۰ میلیون یورو افزایش دادیم که این کار برای اطمینان از رقابتی باقی ماندن تیم، افزایش درآمد اجرایی و نمایش برند یوونتوس به دنبال مجموعه ای از سرمایه گذاری ها و برای تثبیت توازن اقتصادی و مالی بود. این کار زیر بنا را برای تقویت ترازنامه ای که انتظار استفاده از آن را به دلایل دیگری نداشتیم آماده کرد.”

“با توجه به نتایجی که در زمین مسابقه گرفتیم، من چیزی جز تحسین برای پاول ندود، فابیو پاراتیچی و فدریکو چروبینی ندارم. کسب عنوان قهرمانی در شرایطی که فصل قبل داشتیم دستاورد بزرگی بود و دستاوردی که من فکر نمی کنم که خودمان، طرفداران و رسانه ها به آن به اندازه کافی اهمیت داده باشیم.”

“تیم زنان ما برای سومین بار متوالی فاتح اسکودتو شدند و برای این باید از استفانو براگهین بهترین مسئول فوتبال زنان در ایتالیا و ریتا گوآرینو تشکر کنیم. تیم زیر ۲۳ سال ما کوپا ایتالیا را برد و من مایلم در این جا از فابیو پکیا که اکنون دیگر در باشگاه حضور ندارد برای چنین دستاورد فوق العاده ای تشکرکنم.”

“ما این جایزه را با افتخار فراوان در موزه به نمایش می گذاریم زیرا بردن آن فقط دو سال پس از تأسیس تیم نشان می دهد که ما از همه ی انتظارات فراتر رفته ایم. ما این پروژه را با هدف پرورش بازیکنان جوان و راه یابی آن ها به تیم اصلی و به طور کلی برای رسیدن به سطح حرفه ای و تیم ملی ادامه می دهیم.”

” اگرچه، اتفاقات نا امید کننده ای نیز وجود داشتند. ما در دو فینال شکست خوردیم. کوپا ایتالیا و سوپر کاپ ایتالیا و در مرحله ۱۶ تیم پایانی لیگ قهرمانان توسط لیون از دور مسابقات کنار رفتیم. این ها چیز هایی است که در باره آن ها خوشحال نیستیم.”

“در خارج از زمین نتایج ما با انتظارات برنامه میان مدت هماهنگی داشتند. درآمد از طریق اسپانسرها به ۱۳۰ میلیون یورو رسید. افزایشی در حدود ۲۰ میلیون یورو نسبت به سال قبل. این به آن معنا است که درآمد تجاری ما ۳۰ درصد بیش از درآمد دریافتی از حق پخش تلویزیون داخلی است که وابستگی بیش از حد به این منبع درآمد که منبع اصلی درآمد در سال های اخیر بوده را از بین می برد.”

“یوونتوس اکنون محبوب ترین برند ایتالیایی در اینستاگرام نیز هست. نشانه ای ملموس از این که ما چقدر بزرگ شده ایم.”

صحبت آنیلی با رسانه ها پس از جلسه سهام داران

سازماندهی دوباره باشگاه

ما با استدلال منطقی بخش های مختلف باشگاه را بهبود داده ایم. ما در گذشته سه بخش اصلی داشته که حالا به دو بخش تبدیل شده، فوتبال و تجارت. مورد اول توسط فابیو پاراتیچی و مورد دوم توسط استفانو برتولا هدایت می شوند و هر دو به عنوان مدیر راهبردی کار می کنند.

“جورجیو ریچی به عنوان مسئول درآمد به کار خود ادامه می دهد، در حالی که فدریکو چروبینی به عنوان مدیر فوتبالی جدید منصوب شده است. من و ندود بخش های ورزشی و تجاری را تقسیم کرده ایم. هدف ما این است که با چابکی اجرایی و سازمانی بیشتر به رشد خود ادامه دهیم و مسیری هموار برای پرورش استعداد های جوان در این زمینه ها ایجاد کنیم.”

“پاول و من در کنار فابیو و فدریکو، استفانو و جورجیو، در ماه های آینده یک برنامه ی میان مدت طرح می کنیم تا به بهترین شکل با چالش هایی که پیش رو داریم کنار بیاییم که مهم ترین آن ها بردن دهمین اسکودتو متوالی است. من خوشحالم که ما تیمی هستیم که “ما” در آن از “من” مهم تر است.”

“در مورد اهداف بلند مدت مان باید با توجه به سرمایه ها و پرداخت ها تنظیماتی صورت بگیرد. اگرچه، این موقعیتی است که همه با آن مواجه هستند نه فقط یک یا دو باشگاه.”

“در زمان کمبود منابع، ما باید خلاقیت بیشتری داشته باشیم. ما باید افراد با استعداد را در مراحل مختلف زندگیشان شناسایی کنیم با حقوق های مورد انتظار مختلف و به این ترتیب به یک توازن اقتصادی و مالی جدید برسیم. البته این موضوع باید بدون نادیده گرفتن رقابت طلبی یوونتوس انجام گیرد زیرا ما می خواهیم که به بردن در ایتالیا ادامه داده و در اروپا نیز رقابت کنیم.”

مدیریت همه گیری

“در بهار من درگیر مدیریت همه گیری بودم. در نقش خودم به عنوان رئیس ECA، یک عضو کمیته اجرایی یوفا و رئیس باشگاه یوونتوس، من در بحث بر سر مقررات فوتبال و تمهیدات مورد نیاز برای ادامه رقابت ها حضور داشتم.”

“فوتبال لایق اعتبار و احترام است. سری آ به تنهایی ۴۰۰۰ نفر را در کنترل دارد و اگر نتیجه تست کرونای هر کس مثبت شود، او بلافاصله باید خود را قرنطینه کند. این امر نیازمند سرمایه گذاری زیادی از طرف باشگاه ها برای رعایت پروتکل های داخلی و اروپایی است اما این تنها راهی است که ما به وسیله ی آن از این صنعت محفاظت می کنیم. بنابراین من می خواهم به طور رسمی از تمام وزرایی که در این کار مشارکت داشته اند تشکر کنم. وزیر ورزش وینچنزو اسپادافورا، وزیر بهداشت روبرتو اسپرانزا، وزیر امور ناحیه ای فرانچسکو بوکیا، رئیس FIGC گابریله گراوینا و مسئولان لیگ. من از همه ی کسانی که در کنار هم برای تهیه پروتکلی که اجازه ادامه بازی ها را می دهد سپاسگزارم.”

“بازگشت به کار و به سرانجام رساندن تمام لیگ های اصلی به جز لیگ فرانسه، هلند، اسکاتلند و دو رقابت بین المللی کار بزرگی بود.”

“من نیازی به بازنگری شکل برگزاری رقابت ها نمی بینم. اگر شما با یک فرمت کار را آغاز کنید باید با همان فرمت نیز کار را به پایان برسانید. اگر ثابت می شد که فرمت های جایگزین از نظر تجاری امکان پذیرتر هستند بحث متفاوت بود. من معتقدم که اگر پروتکل به درستی اجرا شود، ما باید بتوانیم فصل را بدون هیچ مشکلی به پایان برسانیم. ما باید در اجرای پروتکل سخت گیر باشیم.”

تأثیر همه گیری کرونا بر فوتبال

“ما فقط در موقعیتی هستیم که می توانیم تآثیر این شرایط بر صنعت فوتبال را تا پاییز ۲۰۲۱ با توجه به تأثیری که در سال مالی ۲۰۱۹/۲۰۲۰ و تا حدی در سال جاری دیدیم، تخمین بزنیم. در بهترین حالت ما شاهد ضرر ۵٫۲ تا ۶٫۳ میلیارد یورویی بر فوتبال اروپا خواهیم بود. در بد ترین حالت این مقدار به ۶٫۵ تا ۸٫۴ میلیارد یورو می رسد.”

صحبت آنیلی با رسانه ها پس از جلسه سهام داران

“درآمد فوتبال برای اولین بار پس از ۲۰ سال رشد پیوسته با کاهشی شدید روبرو شده که این موضوع برای همگان آشکار است. این موضوع به دلیل عوامل خارجی است اما این حقیقت شرایط فعلی است. ما تخمین می زنیم که ۳۶۰ باشگاه تراز اول اروپایی، بدون در نظر گرفتن باشگاه های سطح دوم که مشکلات به مراتب جدی تری خواهند داشت به افزایش سرمایه ۶ میلیارد یورویی در طول ۱۲ ماه تا دو سال آینده نیاز دارند.”

“با وجود این همچنان فرصت هایی وجود دارند، نوآوری های تکنولوژی و بازی به شدت رو به جلو حرکت می کنند. ما باید از این دستاورد ها استفاده کنیم. با حذف واسطه و تبدیل B2B به B2C از طریق پلتفرم های OTT و پخش گسترده فرصت هایی وجود خواهند داشت. مثلا تلویزیون یوفا و تلویزیون لیگا اسپورت را درنظر بگیرید، دو سیستمی که به نتیجه رسیده اند. نسل های جدید به طور همزمان فرصت و تهدیدی بالقوه برای صنعت ما هستند اما من معتقدم که ما می توانیم به آن ها متکی باشیم و آن ها در آینده در این بخش سرمایه گذاری خواهند کرد.”

“ما باید با بازنگری در استراتژی های رشد خود امسال و سال آینده را مدیریت کنیم. هرچند که این صنعت همچنان بسیار با ارزش است و این موضوع از علاقه ی گروه های مالی مشهور که در جذب سرمایه ی ذهنی و مدیریت سازمان های ورزشی بسیار فعال هستند ناشی می شود. این در شرایط بحرانی فعلی بسیار اطمینان بخش است. ما در بهار به همراه متخصصان داخلی و بین المللی دور هم جمع شدیم و FIGC، مسئولان لیگ، اتحادیه ی باشگاه ها و بازیکنان هر چه در توان داشتند برای امکان پذیر کردن ادامه بازی ها انجام دادند. اگر ما بار دیگر در ماه های آینده دور هم جمع شویم، من مطمئنم که ما می توانیم قوی تر از این شرایط عبور کرده و به نتیجه ای حتی بهتر برای طرفداران و از همه مهم تر ورزشکاران آینده برسیم.”

مائوریتزیو ساری

“من از این مرد، مائوریزیو، خاطرات خوبی دارم. او شوخ طبع است و علایق غیر فوتبالی زیادی نیز دارد. اگرچه فوتبال علاقه اصلی اوست و او همه تمرکز خود را برای آن به کار می برد. من خوشحالم که او در کنار ما اسکودتو را فتح کرد. من در طول سال ها دیده ام که چه طور روحیه ی تیمی رشد می کند و عبور از موانع غیر ممکن را ممکن می سازد. من باور ندارم که این روحیه هیچ گاه بین مائوریتزیو و باشگاه شکل گرفته باشد. اگرچه با این وجود ما در کنار هم یک اسکودتو را فتح کردیم. من کسی هستم که پیشنهاد دادم او این جایزه را به موزه ببرد و او در تاریخ باشگاه به عنوان مربی که برنده کاپ قهرمانی شده جاودان خواهد شد.”

آندره آ پیرلو و کادر او

“در مسیر هفته های ابتدایی من احساس کردم که افراد خارج از باشگاه بی صبرانه منتظر جشن گرفتن چند شکست ما بودند. آندره آ پیرلو در اولین تجربه خود به عنوان سرمربی باید بدون پشت سر گذاشتن یک پیش فصل کامل کار می کرد. ما باید از او در ابتدای مسیرش حمایت کنیم. در این مسیر ناهمواری هایی وجود دارند و من مطمئنم که به محض رسیدن به اولین مشکل جهان بیرون با هدف نقد انتخاب هایمان به یوونتوس نگاه می کند. اگرچه، من معتقدم که کادر مربی گری ما اولین کادر مدرنی است که من تا به حال دیده ام، که هر کس نقش خاصی دارد و همه می دانند که چه وظیفه ای دارند.”