به یاد دینو دا کاستا

خبرنگار: سجاد عبداللهی

متأسفانه دینو دا کاستا در سن ۸۹ سالگی درگذشت. وی دوران فوتبالی حرفه ای و طولانی مدتی در ایتالیا شامل عملکرد فوق العاده در رم، فیورنتینا، آتالانتا، یوونتوس، ورونا و آسکولی را داشت. علاوه بر رسیدن به جایگاهی افسانه ای در جالوروسی که همچنان رکورد گلزنی در دربی رم را برای این تیم در اختیار دارد،

به گزارش باشگاه رسمی طرفداران یوونتوس ایران – او همچنین ستاره ای با داستانی فوق العاده در یوونتوس بود که پس از دوران حضور او در رم به انجام رسید.

به یاد دینو دا کاستا

هدایت کننده

دینو دا کاستا در تابستان ۱۹۶۳ از برگامو به تورین آمد. در تصویر می توانید او را ببینید که توسط هم تیمی های جوان ترش احاطه شده و پیراهن راه راه یووه را به تن کرده است. او در آن زمان ۳۲ ساله بود و آوازه ی زیادی را به عنوان یک گلزن قهار در ۸ فصل حضور در سری آ کسب کرده بود. جوزپه مزا، یکی از بزرگترین گلزنان تاریخ فوتبال ایتالیا درمورد او به روشنی به مجله ی ماهانه ی هورا یوونتوس گفته:”دا کاستا نیازی به معرفی ندارد. او رهبری با تجربه در زمین فوتبال است.” او به عنوان بازیکن ترکیب اصلی به تیم نیامد اما در پیش فصل تعهد او تحسین بسیاری را برانگیخت. مجله ی یوونتوس او را “خریدی الهام بخش” توصیف می کند. به علاوه اضافه می کند که این بازیکن قبلا پر تلاش بودن و آمادگی خود را ثابت کرده است.

به یاد دینو دا کاستا

سال اول

باری، رم و سمپدوریا. این ها اولین تیم هایی بودند که دا کاستا در فصل اول حضور خود در یووه در برابر آن ها به میدان رفت. او به رکورد گلزنی همیشگی خود نرسید زیرا بازیکن ذخیره بود اما این بازیکن تازه وارد تأثیر عمیق تری بر بازی گذاشت و توجه تماشاگران را جلب کرد. بهترین عملکرد او در برابر رم انجام شد، جایی که او به جای عمر سیووری به میدان آمد و ویژگی های یک رهبر واقعی را نشان داد. گل او در برابر سمپدوریا نشانه ی این موضوع بود. او باید از سد مدافعی ۱۹ساله به نام فرانچسکو مورینی که در دهه ی بعد در ترکیب یوونتوس قرار گرفت، گذر می کرد.

به یاد دینو دا کاستا

بازیکن برزیلی

هورا یوونتوس در تاریخ ۱۹۶۴ این بازیکن برزیلی را “یکی از خودمان” خواند و جادوی او در یوونتوس را به عنوان “تولد دوباره ی او در فوتبال” توصیف کرد. عملکرد او مورد ستایش بسیاری قرار گرفت. دا کاستا کاملا پاسخ اعتماد مدیریت بیانکونری را داد. او که به عنوان ششمین مهاجم یوونتوس خریداری شده بود، نه تنها توانایی خود را در این پست نشان داد بلکه بیش از یک بار ثابت کرد که می تواند به عنوان هافبک میانی نیز بازی کند. او خود را شایسته ی دریافت لقب نمادین “غیر قابل پیش بینی” کرد. در فصل ۱۹۶۴/۱۹۶۵ که یوونتوس جام حذفی ایتالیا را برد، دا کاستا با ۴۳ بازی و ۷ گل حداکثر حضور در زمین را داشت.

به یاد دینو دا کاستا

مربی

سال سوم و آخر بازی دا کاستا برای یونتوس به حد استاندارد فصول قبلی نرسید. او تنها در ۸ بازی به میدان رفت، اگر چه بسیاری از هوادارن گل او به لاتزیو را در استادیوم المپیکو به یاد دارند که نشان داد تنها دقایقی کمی بازی در برابر این تیم چگونه او را به ارائه بهترین عملکرد خود تشویق کرد. دا کاستا در ابتدای بازی دروازه را باز کرد اما داور گل او را مردود اعلام کرد. دقایقی بعد او با ضربه پشت پای تماشایی که توسط هورا “شیطانی” توصیف شد گلزنی کرد. این مجله افزود:”یک گل فوق العاده توسط گلزن با کلاس”. پس از دو فصل در سری بی و سی دا کاستا دوران مربی گری خود را آغاز کرد. در سال ۱۹۶۹ او در بخش جوانان یووه به سمت مربی گری رسید. در  عکس بالا شما می توانید او را در حالی که به دقت رقابت شاگردان خود را در فوتبال دستی مشاهده می کند ببینید.